Historia 

0 602 797 297

Historia

Średniowieczny Trzebiatów, którego mieszkańcom nieobce było rzemiosło morskie, a świadczyć o tym może znalezisko łodzi wczesnośredniowiecznej w Nowielicach, musiał mieć port morski.
Stary port Regoujście istniejący już w 1180 r. u ujścia Starej Regi do jeziora Resko Przymorskie  i przez nie do Bałtyku. W 1287 r. ks. Bogusław i opat z Białoboków Thibaltdus nadają miastu prawo wolnej żeglugi po Redze, połowu ryb i handlu na Bałtyku.
W 1303 r. Trzebiatów otrzymał prawo składu. Polegało ono na tym, że Trzebiatów mógł skupować zboże z okolicznych miejscowości, by następnie eksportować je drogą morską.
Przyjeżdżający kupcy natomiast musieli się zatrzymać i wystawić je na sprzedaż i dopiero po czasie, gdy nie zostały przez miejscowych wykupione, można je było wywozić dalej.
Od uzyskania przez Trzebiatów prawa składu rozgorzała wieloletnia waśń z Gryficami o swobodne przepływanie szkut Gryficzan do morza.
Przez port w Regoujściu wywożono: zboże, płótno, len, cebulę, sól, piwo, drewno, ryby, pierniki  i inne towary. Szkuty miejscowych kupców docierały na Gotland i Bornholm, do Skanii, Kopenhagi, Bergen, Lubeki, Stralsundu i Gdańska. Pasmo sukcesów handlowych doprowadziło do przystąpienia Trzebiatowa do Związku Hanzeatyckiego w 1416 r., jednak za naruszenie zasad obowiązujących miasta hanzeatyckie, po 49 latach został ze związku wykluczony.
W połowie XV w. Kołobrzeżanie aby pozbyć się konkurencji handlowej Trzebiatowa zatopili w Regoujściu stare statki załadowane kamieniami blokując w ten sposób ujście Starej Regi. Prądy morskie i sztormy naniosły piasek, który spowodował, że port w Regoujściu przestał funkcjonować i zamarł w 1456 r. Trzebiatowianie jednak, aby odzyskać swoje "okno na świat" przez morze, już w 1457 r. przekopali nowe łożysko Regi na odcinku 1 km, tam gdzie Rega po zbliżeniu się do morza skręcała w kierunku wschodnim (obecnie koryto Starej Regi).
Przy nowym ujściu Regi powstał port Mrzeżyno. Wprawdzie w 1499 r. zamieszkiwał tu tylko jeden karczmarz, lecz w następnych latach osiedlało się tutaj coraz więcej ludności. Dokument z 14 stycznia 1538 r. stwierdza istnienie tu rybackiej wioski, był to początek Mrzeżyna.